ԶԼՄ կարողությունների հզորացման նախագիծ` Երեխաների պատկերը չքողարկված
Տեղեկատվական հասարակության զարգացմանը համընթաց երեխաների կյանքում ավելի է կարևրվում ԶԼՄ-ների դերը: Հենց այս պատճառով Երեխաների Իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան բազմաթիվ հղումներ է պարունակում` ԶԼՄ ներկայացուցիչներին ուղղված: Դրանք կոչ են անում ոչ միայն մամուլում հաճախակի անդրադառնալ երեխաներին` որպես մեր հասարակության հետնորդների, այլև դիտել նրանց որպես մարդու իրավունքների հիմնաքար:
APRA-ն, որպես հասարակության և մամուլի միջև միջնորդ, անհրաժեշտ է համարում աջակցել տեղեկատվական դաշտում մասնագիտական վարքագծի կանոնների հաստատմանը, և ավանդույթ դարձնել` կանխել տեղեկատվության սխալ օգտագործումը կամ սխալ մեկնաբանումը, ինչը կարող է վտանգավոր հետևանքներ ունենալ նրանց վրա, ովքեր հաճախ անզոր են` պաշտպանել իրենց իրավունքները. դա հատկապես երեխաներն են:
2006 թ. ՄԱԿ-ի Մանկական Հիմնադրամը աջակցեց Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիային` իրականացնել “Երեխաների պատկերը չքողարկված” նախագիծը, որի նպատակն էր` աջակցել հայաստանում երեխաների ունեցած խնդիրների վերաբերյալ ԶԼՄ նյութերի որակի բարձրացմանը: Ի սկզբանե նախատեսված էր, որ ծրագիրը հաջորդ քայլն է` 2005 թ. մամուլի մոնիթորինգի և լրագրողների և ԶԼՄ ղեկավարների հետ դրան հաջորդող քննաարկումների, որոնք կենտրոնացած էին Հայաստանում սոցիալական լրագրության որակի արժանահավատության բարձրացմանը: Ի լրումն` կարևորվեց երեխաների հարցերով զբաղվող լրագրողնեերի էթիկայի կանոնների ընդունմանը անհրաժեշտությունը:
Հայաստանյան լրագրողներին` հատուկ կարիքներով երեխաներին, ռիսկային խմբերի երեխաներին և երեխաների ու պատանիների այլ խոցերի խմբերին առնչվող հարցերին ծանոթացնելու համար APRA-ն կազմակերպես 5 մամուլի շրջագայություն` դեպի Հայաստանի շրջանները: ԶԼՄ ներկայացուցիչների առաջին խումբը մեկնեց Գյումրի և Վանաձոր` 2006 թ. հունիսին: Շրջագայությունները տևեցին մինչև 2006 թ դեկտեմբեր:
Ծրագրի իրականացման ընթացքում տարբեր հեռուստաընկերությունների, լրատվական գործակալությունների և թերթերի ներկայացուցիչները` ծրագրի մասնակիցները այցելեցին Հայաստանի հյուսիսային և հարավային շրջաններ` ներառյալ Մեղրի, Կապան, Դիլիջան, Բերդ և Իջևան: Մամուլի շրջագայությունների թիմերը, UNICEF-ի և APRA-ի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ, այցելեցին համայնքային ՀԿ Կենտրոններ, մանկատներ, հատուկ և մասնագիտացված դպրոցներ, սահմանափակ կարողություններով երեխաների կենտրոններ, տեղական կառավարման մարմիններ և պաշտոնատար անձանց:
Լրագրողները մի շարք նյութեր պատրաստեցին հետևյալ թեմաներով` երեխաների պաշտպանություն, կրթական բարեփոխումներ և դրանց կիրառումը կրթության ոլորտում, հաշմանդամ երեխաների ինտեգրումը հասարակություն և ծնողների վերաբերմունքը իրենց հաշմանդամ երեխայի նկատմամբ: Հատուկ ուշադրություն հատկացվեց «ՁԻԱՀ-ը և երեխաները» թեմային: Մամուլի շրջագայության մասնակիցները հանդիպեցին տեղական ՀԿ-ների հետ, որոնք զբաղվում են սեռական փոքրամասնությունների շրջաններում ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հարցերով, իրականացնում են գործընթացներ` ուղղված ՁԻԱՀ-ով վարակված անձանց հոգեբանական և սոցիալական վերականգնմանը:
Ծրագրի փակման արարողությանը հավաքվել էին մամուլի շրջագայության բոլոր մասնակիցները, լրագրողները, APRA-ի անձնակազմը և UNICEF-ի ներկայացուցիչները: Սեմինարի ժամանակ մասնակիցները առաջարկեցին հետագայում զարգացնել ծրագիրը, հնարավորություն ընձեռելով լրագրողներին` ավելի շատ բան սովորել երեխաներին առնչվող առանձնահատուկ թեմաներով, ուսուցողական շրջագայությունների և ռեսուրսային կենտրոնի զարգացման միջոցով ստանալ նոր գաղափարներ և թեմաներ` ԶԼՄ-ներում դրանց անդրադառնալու համար:

Проект “Неприкрытый образ ребенка” для армянских СМИ
С информационным развитием общества СМИ играет все более важную роль в жизни детей. Именно поэтому Конвенция ООН по Правам Ребенка содержит много посланий представителям СМИ, в которых говорится о необходимости не только включать материалы о детях в публикации и репортажи, но и ставить их во главе всех прочих программ по защите прав человека.
Будучи посредником между обществом и СМИ, APRA чувствует необходимость оказать содействие в деле становления профессионально-этических норм для корpектного освещения той или иной проблемы, дабы свести к минимуму злоупотребление и неправильную интерпрeтацию информации, которая может иметь большое значение для тех, кто зачастую бессилен защитить себя.
В 2006-ом году Детский Фонд ООН поддержал инициативу Армянской Ассоциации по Связям с Обществностью по реализации проекта “Неприкрытый образ ребенка”, нацаленного на то, чтобы повысить компетентность и чувствительность работников СМИ, убедить их в необходимости правильного и качественного освещения потребностей армянских детей по телевидению и в газетах.
Программа являлась логическим продолжением проведенного в 2005-ом году медиа-мониторинга и последующих обсуждений с журналистами, главами телекомпаний и редакторами газет, направленных на повышение качества и искренности социальной журналистики в армении. Кроме всего прочего обсуждалась также необходимость создания Этического Кода для журналистов освещающих темы связанные с детьми.
Для ознакомления армянских журналистов с проблемами детей со специальными потребностями и прочими социально уязвимыми группами детей и подростков, APRA организовала 5 пресс-туров по разным регионам Армении с июня по декабрь 2006-ого года.
Участники проекта посетили Гюмри, Ванадзор, Мегри, Капан, Дилижан, Берд, Ичеван и прочие местности на юге и севере Армении.
Журналистов во всех поездках сопровождали представители APRA и UNICEF. Были организованы посещения региональных общественных организаций, сиротских приютов, специализированных школ, центров для детей с ограниченными способностями, представителей местного правления и т.д.
Журналисты подготовили серию репортажей по различным проблемам, связанным с защитой детей, реформами в системе обучения, и их внедрением, а также интеграцией в общество детей с ограниченными умственными и физическими способностями. Особое внимание было уделено проблеме “дети и СПИД”. Участники тура встретились с локальными Общественными Оргнизациями, которые занимались проблемой предотвращения распространения СПИДа среди сексуальных меньшинств, а также психологической и социальной адаптацией носителей СПИДа.
Мероприятие по закрытию проекта собрало вместе всех участников пресс-туров: журналистов,персонал APRA и представителей UNICEF. На семинаре было решено разрабатывать проект и в будущем, помогая журналистам в лучшем понимании проблем и потребностей детского населения.