Հայաստանում փախստականների օրվան նվիրված իրազեկման արշավ
Հաշվի առնելով, որ իսկական ինտեգրացիան ենթադրում է ոչ միայն անձնագրի ստացում, այլև երկարատև մշակութային, սոցիալական և տնտեսական ադապտացիա, 2006 թ. հունիսի 20-ին` Փախստականների Համաշխարհային Օրվա կապակցությամբ APRA-ն ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ նախաձեռնեց ԶԼՄ, հանրային իրազեկման և դրամահավաքի արշավ: Արդյունքում 24 փախստական երեխա երկու շաբաթ անց կացրին «Ծիծեռնակ» ամառային ճամբարում, որը կարգապահությամբ և կրթական ուղղվածությամբ Հայաստանի լավագույն ճամբարներից է:
Հեռուստատեսային ռեպորտաժների շարքի և տեղական մամուլում հրապարակումների միջոցով լուսաբանելու համար այն խնդիրները, որոնց փախստականները բախվում են Հայաստանում, APRA-ն նախաձեռնեց երեք մամուլի շրջագայություն, որոնք ներառում էին այցելություններ Արարատի մարզի երկու գյուղերում փախստականների բնակավայրեր, Առաքելություն Հայստան ՀԿ-ի` հասարակության խոցելի խմբերի սոցիալական կենտրոնը, որը գտնվում է Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքում, ՀՀ Փախստականների և Միգրացիայի վարչությանը կից Ապաստան փնտրողների հատուկ հանրակացարանը և Աբովյանում գտնվող` փախստականների հանրակացարանը: Ի լրումն` լրագրողները հանդիպեցին տեղական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչների, հասարակության ներկայացուցիչների, սոցիալական աշխատողների և դպրոցի ուսուցիչների հետ և այցելեցին փախստական նկարիչ Ռոման Այրյանի արվեստանոցը, որտեղ նրանք ծանոթացան նրա նկարներին և արվեստի այլ գործերին:
Մամուլի շրջագայությունների նպատակն էր` իրազեկել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին ներկայումս Հայաստանում փախստականների իրավիճակի մասին` ինչպես են նրանք ապրումմ, ինչ են մտածում և ինչպես են կառուցում իրենց կյանքը իրենց պատմական հայրենիքում: Բոլոր մամուլի շրջագայությունների ընթացքում խմբերին ուղեկցում էին ծրագրերի մասնագետը և հանրային կապերի մասնագետը UNHCR-ից` տեղում մամուլի ասուլիսներ և լրագրողների հետ քննարկումներ կազմակերպելու համար: Մամուլի շրջագայությունների արդյունքում հեռարձակվեցին հեռուստատեսային ռեպորտաժներ և տպագրվեցին հոդվածներ, որոնք ստեղծվել էին մինչև 2006 թ. հունիսի 20-ը:
Որպես ծրագրի գլխավոր իրադարձություն` հունիսի 20-ին APRA-ն և UNHCR Հայաստանյան գրասենյակը նշեցին Փախստականների Միջազգային Օրը` կազմակերպելով մամուլի ասուլիս: Միջոցառման նպատակն էր հանրության ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանում բնակվող փախստականների խնդիրների վրա և ներկայացնել դրամահավաքի արդյունքները: Ասուլիսին ներկա էին Հայաստանյան ԶԼՄ-ների, ՀԿ-ների և միջազգայկին կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:

Информационный проект посвященный Дню Беженцев в Армении
Принимая во внимание тот факт, что настоящая интеграция подразумевает не только получение пасспорта, но и длительную культурную, социальную и экономическую адаптацию, APRA в партнерстве с Армянским Филиалом Комитета по Делам Беженцев ООН организовала медиа-кампанию по информированию общественности и сбору средств в помощь беженцам на территории Армении.
Кампания была приурочена ко дню празднования Всемирного Дня Беженцев, 20-ого июня 2006-ого года. В результате, 24 ребенка-беженца провели две недели в одном из лучших летних лагерей Армении “Цицернак”.
Для создания серии телерепортажей и публикаций о проблемах беженцев в Армении, APRA организовала три пресс-тура, в которые входило посещение поселений беженцев в двух деревнях Араратского региона, Социального Центра для Уязвимых Слоев Общества ОО “Миссия Армения”, который находится в городе Раздане Котайкского региона, специального общежития примыкающего к Министерству РА по Делам Беженцев и Миграции, а также общежития беженцев в Абовяне. Также журналисты встретились с представителями местного правления, социальными работниками, учителями школ, и посетили мастерскую художника-эмигранта Романа Айряна, где ознакомились с его работами.
Целью пресс-тура было ознакомление представителей СМИ с положением беженцев в Армении, о чем они думают, как устраивают свою жизнь на исторической родине.
Во всех пресс турах репортеров сопровождали специалисты по проблеме из UNHCR, на месте организуя обсуждения и пресс-конференции.
В результате в 20-ых числах июня 2006-ого года были опубликованы статьи и выпущены в эфир репортажи о жизни и проблемах беженцев в Арении.
Кульминацией проекта стала пресс-конференция, которой Армянская Ассоциация по Связям с Общественностью и Армянский Офис UNHCR отметили Всемирный День Беженца 20-ого июня. Мероприятие было организовано с целью обратить внимание общественности на проблемы беженцев, живущих на территории Армении, а также объявить о результатах кампании по сбору средств. На пресс-конференции присутствовали Армянские СМИ, представители Общественных и Всемирных Организаций.