Քվեարկենք կոռուպցիայի դեմ
2006 թ. ապրիլին Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան դարձավ ՀԿ-ների Հակակոռուպցիոն Կոալիցիայի 13-րդ անդամը: Կոալիցիան հիմնվել է 2004 թ.` ԵԱՀԿ Հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ և իրականացնում է կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ծրագրեր հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում` հանրային առողջապահություն, կրթություն, զինծառայություն, փոքր և միջին ձեռնարկատիրություն, մաքսային ծառայություն և գործարարության ոլորտը համակարգող որոշ մարմիններ: Ծրագրերի ընթացքում հրապարակվում են փոքր ձեռնարկությունների և պետության մասնակցությամբ դատական գործերը` ընդգծելով հանրային մարմինների գործունեության թափանցիկության կարևորությունը:
APRA-ի գործառույթն է` իրականացնել կոալիցիայի ընդհանուր գործունեության հանրային իրազեկում:
ԵԱՀԿ հակակոռուպցոն նախագծի շրջանակներում 2006 թ. հունիսից հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում APRA-ն իրականացրեց PR արշավ` ԶԼՄ-ների և գովազդի միջոցով իրազեկելով հանրությանը ռազմավարական պահերին կոռուպցիայի առկայության վերաբերյալ:
Արշավի ընթացքում թերթերում տպագրվում էին հոդվածներ, հեռուստատեսությամբ ցուցադրվում էր հոլովակ` քաղաքացիները կոչ անելով` ելնել ընդդեմ կոռուպցիայի` “Քվեարկենք կոռուպցիայի դեմ” կարգախոսի ներքո:
Ծրագիրն ուղղված էր ոչ թե «անուններ տալուն» կամ անհատներ մատնանշելուն, այլ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համակարգեր ստեղծելուն:
Արշավի կարևոր տարրերից մեկն էր` քաղաքացիներին կոչ անել` պայքարել իրենց իրավունքների պաշտպանության համար և փնտրել լուծումներ` խորհրդատվություն ստանալով ԵԱՀԿ գործընկեր ՀԿ-ների կողմից հիմնադրված հանրային ընդունարաններում և դատարաններին դիմելով, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի այլ օրինական ճանապարհներ օգտագործելով: Նախագիծը օգնում էր նաև հաստատել և զարգացնել համագործակցություն` հակակոռուպցիոն կոալիցիայի ՀԿ-ների հետ և ամրացնել կապերը այս կազմակերպությունների և նրանց ներկայացուցիչների հետ:
Այս ամենն ապահովելու համար ՀԿ-ների նախագահների հետ անց կացվեցին հարցազրույցներ և տպագրվեցին թերթի ներդիրներում: Ներդիրը տարածվեց «Իմ Իրավունքը» թերթի հետ` հասնելով ընթերցողներին և հանրությանը ներկայացնելով կոալիցիայի գործունեությունը, ընթերցողների ուշադրությունը հրավիրելով ՀԿ-ների նախագահների կարծիքների վրա:
Նախագծի երկրորդ փուլի նպատակն էր հեռուստատեսային հոլովակի ստեղծումը` ըմբռնելի հղումով, որը հեշտությամբ կընկալվեր հանրության կողմից և կընդունվեր որպես գործելու և վարքագծի փոփոխության կոչ: Սկզբում նախագծի մասնակիցները քննարկեցին հոլովակի սցենարի գաղափարները, հետո այդ գաղափարները մշակվեցին և ստեղծվեց հայեցակարգ, իսկ այնուհետև` հոլովակի սցենարի պլան: Հոլովակը ստեղծվեց մի խումբ մասնագետների կողմից և հեռարձակվեց ավելի քան 40 անգամ` 4 հեռուստատեսային ալիքներով:
Հայաստանյան հիմնական հեռուստաալիքների կողմից տրամադրված նշանակալի աջակցությունը, ներառյալ գնային քաղաքականությունը և հեռարձակման հաճախականությունը, օգնեց առաջացնել հնարավորինս հզոր սոցիալական ռեզոնանս:
Բավականին արդյունավետ այդ գովազդային հոլովակի ստեղծումը նպաստեց կոռուպցիայի դեմ պայքարող ՀԿ-ների կոալիցիայի գործունեության լուսաբանմանը:
Ընդամենը 15 օրվա հեռուստատեսային արշավի ընթացքում ստացվեց ավելի քան 300 զանգ, ինչը հավատ ներշնչեց, որ կոռուպցիայի դեմ կարելի է պայքարել և որ դա պետք է արվի նաև անհատների մակարդակով:

Голосуем против коррупции
В апреле 2006-ого года Армянская Ассоциация по Связям с Общественностью была официально принята в Анти-коррупционную Коалицию Общественных Организаций, созданную в 2004-ом году под патронажем Филиала ОБСЕ в Армении.
Коалиция занимается проектами по выявлению и пресечению взятничества в различных сферах общественной жизни, таких, как здравоохранение, образование, армия, средний и малый бизнес и т.д.
APRA обеспечивает информационную прозрачность осуществляемых проектов, а также содействует СМИ с целью ознакомления общественности с работой коалиции.
С июня по oктябрь 2006-ого года в рамках aнти-коррупционной инициативы ОБСЕ, а также помогая Анти-коррупционной Коалиции Общественных Организаций, APRA организовала анти-коррупционную PR кампанию по повышению уровня общественной осведомленности по данному вопросу.
Кампания была нацелена на все слои населения и включала газетные статьи, социальную телевизионную рекламу и многое другое под слоганом “ Голосуем против коррупции!”.
Целью проекта не были атаки на замеченных во взятничестве индивидуумов, но на то, чтобы внушить общественности необходимость построения эффективной системы по борьбе с коррупцией.
Важным компонентом кампании являлось намерение вдохновить граждан защищать свои права и находить решения через бесплатные консультации и юредическую помошь, которую предоставляют общественные приемные, созданные ОБСЕ и Антикоррупционной Коалицией. Также проект призван основать и укрепить деловые отношения между входящими в Коалицию Общественными организациями и их представителями. С этой целью, специальным приложением в газете “Им Иравунк” были опубликованы интервью, взятые у глав данных Общественных Организаци, в которых они рассказывали о проводимой коалицией работе.
Вторым этапом проекта было создание анти-коррупционного ролика, который был бы рассмотрен как призыв к действию. Участниками проекта было созданно и рассмотренно множество сценариев и идей, лучшие из которых были преобразованы в окончательный план-сценарий. Ролик был создан группой профессионалов и более 40 раз показан по четырем телеканалам.
Содействие ведущих телеканалов Армении помогло ролику вызвать болшой общественный резонанс.
За 15 дней телевизионной кампании было получено более 300 звонков, и этот факт несомненно свидетельствует о том, что коррупция может быть побеждена и победа эта должна быть достигнута на индивидуальном уровне.