Ուշադրություն: Մեր կայքի հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն հրապարակումները չեն համընկնում
Հայաստանում քաղաքական քարոզարշավում 70-80%-ով օգտագործվում են քարոզչությունը եւ գովազդը, այնուհետեւ հասարակայնության հետ կապերի տեխնոլոգիաները: Այս մասին մարտի 1-ի ասուլիսում հայտնեց Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի («PR ասոցիացիա», www.apra.am) փոխնախագահ Արման Սաղաթելյանը: Միաժամանակ նա նշեց, որ Հայաստանում քաղաքական գովազդը չի լուծում այս կամ այն քաղաքական ուժը կամ գործչին ճանաչելի դարձնելու խնդիրը, քանի որ բոլորն արդեն ճանաչում են կշիռ ունեցող բոլոր քաղաքական ուժերին եւ գործիչներին, իսկ քարոզչությունից ժողովուրդն արդեն հոգնել է:
Ա.Սաղաթելյանի խոսքերով, մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավում մրցակցությունը հիմնականում կծավալվի տեղեկատվական դաշտում տեղ զբաղեցնելու համար:
Ինչ վերաբերում է PR-ին, ապա այդ ոլորտի տեխնոլոգիաներ ավելի շատ կիրառում են մեծամասնական կարգով առաջադրված թեկնածուները: Նշվեց, որ սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավում եւս կկիրառվեն «սեւ PR» տեխնոլոգիաներ ինչպես վարկաբեկման, այնպես էլ` հակառակորդների մասին բացասական տեղեկատվության հոսքի կազմակերպման տեսքով:
Պատասխանելով «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հարցին, Ա.Սաղաթելյանը նշեց, որ այս տարվա խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավում կծախսվի ավելի շատ գումար, քան նախորդ ընտրությունների ժամանակ:

Внимание! Публикации на русской, английской и армянской версиях нашего сайта не идентичны.
В политической кампании в Армении на 70 - 80% используются агитация и реклама, затем технологии связей с общественностью. Об этом на пресс-конференции 1 марта сообщил заместитель председателя армянской "PR Ассоциации" (www.apra.am) Арман Сагателян. В то же время он отметил, что политическая реклама в Армении не решает проблему представления (узнаваемости) той или иной политической силы или подитического деятеля, так как все уже знают имеющие определенный вес политические силы или деятелей, а от агитации народ уже устал.
По словам А.Сагателяна, конкуренция на предстоящих в мае парламентских выборах развернется в основном за место в информационном поле.
Что касается PR-а, то технологии этой сферы больше применяют выдвинутые по мажоритарной системе кандидаты. Было отмечено, что в кампании ожидаемых парламентских выборов также будут применяться технологии "черного PR" как для компрометации, так и в виде организации потока негативной информации о соперниках.
Отвечая на вопрос корреспондента "НОЯН ТАПАН", Арман Сагателян отметил, что на предвыборную кампанию этого года будет потрачено намного больше средств, чем во время предыдущих выборов.